Kezdjük az aranymetszéssel!
Az aranymetszés a természetben látható, és az emberi szemnek is a legharmonikusabb arányok világa. Ez a tökéletes harmónia arányszáma.
Már az ókori görögök is!
Hányszor halljuk ezt a mondatot? És milyen igaz! A tökéletes arányt egy görög írta le először: Polükleitosz görög szobrász a természetes harmóniák tanulmányozásakor fedezte fel, hogy amit szépnek találunk a termlészetben az egyfajta matematikai rend szerint leírható. A nautilus csiga agymást követő spiráljai 1.62 szerese az előző spirálkarnak. Ilyen arányok számtalan esetben szerepelnek a természetben.
Ha az oldaladon a képek, a hasábok méretezésénél ezt használod, akkor úgy lesz szebb az oldalad, hogy a látogató nem tudja megmondani, hogy miért látja szépnek.
Ha egy oldalad szélessége 800 képpont és szépen szeretnéd két részre osztani, akkor vedd a 62 %-át és az osztást ide tedd! 800*0,62= 496. A könnyebb megjegyezhetőségért ez az arány 300:500. Ha a 300-as hasábot két részre osztanád, akkor 186 legyen az egyik szélesség!
Ha egy oldaladon képet szeretnél beilleszteni, akkor ennek mérete szintén ezt az arányt kövesse!
A címsorok hangsúlyozása:
Ha ellentétet tartalmaz a címsorod, akkor ezt színekkel is hangsúlyozhatod:
Ha nálam veszel valamit, jól jársz!
Vigyázz máshol, akkor rosszul!
A kiemelést a háttérszínnel is elérheted.
Ha nálam veszel valamit, jól jársz!
Vigyázz máshol, akkor rosszul!
Te melyik sort olvstad el? Mindkettőt? (Ugye a világos alapon a sötét betű jobban olvasható!)
Három sor esetén alkalmazhatsz átmenetet:
Első sor
második sor (Lipcsei soresés!)
harmadik sor színe!
Egy tipp:
Egy utolsó gondolat az összhatásról. Ha megtervezted az oldaladat, akkor készíts róla homályosított képet. Mutasd meg ismerőseidnek: Melyik volna az első rész, amit elolvasna? Aztán melyik a következő. A kapott eredmények alapján arra a helyre tedd legfontosabb közlendődet, ahol a legtöbben kezdenék az olvasást.
Eddig a honlap távlati képét elemeztük. Az összbenyomást.
Most az olvashatóságról beszélek néhány szót.
Kezdjük a betűtípussal:
Kétféle betűtípust ismerünk a talpas (serif) és a talp nélküli (sans serif) betűket.
A talpas betűtípusok vonalvégződéseit "dekorálják". Jellemző betűtípusai a Times és a Courier. Normál méretben könnyű olvasni, de kis méretben, illetve nagy méretben nehéz.
A talp nélküli betűk vonalvégződése megegyezik a betű vonalával. Jellemző betűtípusai az Arial, a Verdana és a Tahoma. A talp nélküli betűk nem alkotnak szóképet, betűnként értelmezi a szem és az agy. Ennek ellenére a honlapokon ezek a javasolt betűtípusok.
További betűtípusok: kalligrafikus (Írásképhez hasonló) Dekoratív típusok. Ezeket a nehezebb olvashatóság miatt nem javasolt használni. Esetleg a cég arculatában, pl. a cég elnevezésében javasolt, de tartalmat, értékes mondanivalót sose írjunk ilyen betűkkel!
Alapvető tipográfiai tiltó szabályok:
- 1. Kerüljük a dölt betűk használatát, mert az italic betűk alkalmazása nehezíti az olvasáshatóságot!
- 2. UGYANCSAK KERÜLENDŐ A CSUPA NAGYBETŰS ÍRÁS! Ennek részben netikett (Internet etikett) oka van: a nagybetűs írás kiabálásnak felel meg, de ez mellett az olvashatóságot is rontja.
- 3. Ne használjunk sok betűtípust, betűszínt és betűméretet. (Az oldal rendezetlenségének érzését keltheti.)
- 4. Ne használjunk többféle kiemelési színt. (Szintén rendezetlenség benyomását kelti.)
- 5. Ne használjunk az alapszínhez viszonyított túlzottan kontrasztos betűket, mert rontja az olvashatóságot.
- 6. A sorok hossza lehetőleg ne haladja meg a 60 karaktert.
- 7. Kis különbségek alkalmazása a betűtípusoknál semmiféleképpen nem ajánlott! Ha különbséget szeretnénk tenni, akkor az legyen "tisztességes" (vagyis jól látható) különbség!
- 8. A sorok közötti távolság legyen 10-20 % között. Ennél kisebb távolság sortévesztést eredményez. A ritkább távolság a gondolatok megtörését eredményezi.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
hag · http://lol.lol 2008.06.26. 14:00:22
ezt nem eloszor mondom, de azt nem gondoltam volna, hogy ilyenbe vagsz.
Popup Akadémikus · http://www.popupkeszito.hu 2008.06.26. 14:11:43
Ezek szerint aki tudja csinálja, aki nem az tanítja... 8-)
De azért a tartalommal ugye nincs gond? Csak a megjelenéssel... 8-)
szemüveg · http://www.szemuveg-szemvizsgalat.com 2008.06.28. 08:57:18
Ha már kritizálunk akkor magunkat is kéne... · http://honlapkritika.blog.hu/ 2008.07.09. 09:57:47
Popup Akadémikus · http://www.popupkeszito.hu 2008.07.09. 10:29:44
A 60 karakter hosszú sorokról továbbra is fenntartom véleményemet. Egyszerű a magyarázat: Minél hosszabb egy sor annál nehezebben talál rá a szem a következő sor elejére. Természetesen a 80 karakteres sorok is olvashatók, de miért ne egyszerűsítsük a látogatók dolgát azzal, hogy rövidebb sorokat írunk.
A bug megjegyzésen pedig "rajta vagyok"
Köszi...
megint én:) 2008.07.09. 11:08:14
Jah a nevemet megtalálod egy másik témában (kritikát) amit most írok. (gondolom csak kapsz értesítőt, hogy ha valaki ad le kommentet...)
ott még írok pár dolgot, csak a "bug miatt" nem láttam azt a témát...
a bug: az oldal közepénél a scrollozásnál egybefolyik az egész oldal és csak lényegi lejjebb görgetésnél oldódik meg a dolog :S
inkvizítor 2008.07.09. 11:32:58